Warsztat

Warsztat – przydatne narzędzia – ściągarka do izolacji

Podczas prac warsztatowych używamy różnych narzędzi. Te szczególnie przydatne warto polecić szerszemu gronu. Zacznijmy od bardzo przydatnego przy wszelkich pracach z kablami narzędzia. Jest to ściągarka do izolacji firmy Stanley – model z serii FatMax:

Ściągarka pozwala bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzenia przewodów ściągać izolację z przewodów i wiązek przewodów o przekroju od 0,2 do 6 mm2. Długość odizolowanej części można regulować w zakresie od 6-18mm.

Zobaczmy zatem jak działa ściągarka:

  1. Przygotujemy testowy przewód do odizolowania, użyjemy do tego celu przewodu głośnikowego.
  2. Wkładamy przewód do ściągarki, ustalając jak długi odcinek zostanie odizolowany.
  3. Naciskamy dżwignię i bez ryzyka nacięcia przewodu ściągarka idealnie usuwa izolację.

Ściągarka szczególnie przydatna jest przy pracy z wiazkami przewodów, gdzie często przez nieumiejętne ściąganie zewnętrznej izolacji uszkodzeniu ulega izolacja przewodów wewnętrznych. Dodatkowo przydaje się przy ściąganiu izolacji z przewdów o bardzo małym przekroju, gdzie nacięcie i tak cienkiej wiązki powoduje jej dodatkowe osłabienie mechaniczne i niekorzystne elektrycznie zmniejszenie przekroju.

Dodatkowo mamy opcję przecinania przewodów o przekroju do 6mm2 i zaciskania konektorów zarówno na przewodach izolowanych jak i nieizolowanych.

Sumując, świetny przyrząd, doskonale sprawdza się przy pracach instalacyjnych, przygotowaniu przewodów do lutowania we wszelkiego rodzaju wtyczkach od Jack, poprzez DIN na SCART zakończywszy. Koniec z używaniem noża do zdejmowania izolacji. Polecam, “must have” w każdym garażu i w warsztacie retromaniaka:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.